برای تهیه محصولاتی که در سایت مشاهده نمی کنید ، سوال درمورد موجودی و قیمت محصولات از طریق گزینه " ارسال تیکت پشتیبانی " اقدام کنید

شفاف سازی پیرامون بازی های ارزان تحت استیم !

با سلام و احترام خدمت شما کاربران و بازدیدکنندگان گرامی

 

با توجه به اینکه شاهد هستیم افرادی در فضای مجازی چه با افتتاح سایت و چه از طریق شبکه های اجتماعی اقدام به فروش بازی های اورجینال تحت PC (به خصوص بازی های تحت استیم) با قیمت های بسیار پایین می‌کنند ، بر آن شدیم خدمت شما عزیزان در قالب یک مقاله توضیحاتی ارائه کنیم که دلیل ارائه محصولات با این چنین قیمت هایی چیست تا با آگاهی کامل به خرید بازی های اورجینال تحت PC بپردازید.

 
ابتدا لازم است بدانیم که منظور از بازی Region Free چیست؟


بازی های عرضه شده در بازارهای جهانی دارای Region یا همان مناطق فعال سازی متفاوتی هستند. هر بازی در منطقه خود، با زبان و واحد پولی همان منطقه منطبق است و عرضه می‌شود. در این میان نسخه‌ای بدون محدودیت فعال سازی و با قابلیت چند زبانه (Multi-Language) وجود دارد که به آنها نسخه Global و یا به عبارت دیگر Region Free گفته می‌شود و از آنجایی که این نسخه ها با ارزهای رایج بین المللی همچون دلار یا یورو تهیه می شوند عموما قیمت بیشتری نسبت به بازی های مختص به یک منطقه خاص دارند . به عنوان مثال بازی های تحت استیم در مناطقی همچون کشورهای مشترک المنافع (شوروی سابق) ، برزیل ، هند و برخی کشورهای دیگر نسبت به قیمت همان بازی ها در مناطقی همچون آمریکا یا اروپا قیمت کمتری دارند به این دلیل که ارزش پول این مناطق نسبت به آمریکا یا اروپا کمتر بوده و به همین دلیل ممکن است یک بازی که در سایت استیم 60 دلار قیمت دارد بر اساس ارز کشور هند (روپیه) معادل 40 دلار و حتی کمتر باشد اما بازی ها در مناطقی همچون هند و سایر مناطق مذکور دارای قفل منطقه ای براساس آی پی و یا به عبارت دیگر Region Lock هستند.
 

حال سوالی که مطرح می شود چرا باید از بازی های Region Free و Multi-Language ، به اصطلاح  Global استفاده کنیم؟


به دلیل اینکه کشور عزیزمان ایران جز هیچکدام از مناطق مذکور محسوب نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم همواره نسخه Global را تهیه و بر روی اکانت خود فعال کنید. برای مثال اگر شما از بازی های مناطقی که پیش تر آنها را به عنوان Region Lock معرفی کردیم یعنی هند و ... استفاده کنید، ممکن است برای اکثر قریب به اتفاق بازی ها قادر به دانلود و بازی کردن آنها با آی پی ایران نباشید به جز یک روش که دقیقا برخی از این طریق اقدام به سودجویی می کنند که آن را در بخش بعدی این مقاله توضیح خواهیم داد اما به هیچ عنوان استفاده از این روش را توصیه نمی‌کنیم چراکه ممکن است به دلیل نقض قوانین منطقه فعال سازی محصول در استیم اکانت شما مسدود گردد و یا در برخی از بازی ها با اینکه طبق آموزش عمل کرده اید باز هم نتوانید به سرور های بازی متصل شوید.
 

اما مهمترین بخش این مقاله یعنی آموزش استفاده از بازی های Region Lock به همراه توضیح درمورد معایب و مزایا


همانطور که درخلال این مقاله اشاره شد با توجه به قابلیت موجود در استیم برای خرید بازی های Region Lock که اکثر کاربران در استیم از آن آگاه هستند اما تعداد اندکی از کاربران به خصوص کاربران تازه کار در این مورد اطلاعی نداشته و دقیقا این دسته از کاربران اقدام به خرید بازی های Region Lock البته با نام Region Free توسط واسطه یا همان فروشندهایی که در ابتدای مقاله اشاره شد کرده و خوشحال و مسرور از اینکه بازی را با قیمت ارزان خریداری می کنند بدون آنکه از عواقب آن اطلاع دقیقی داشته باشند ! از این رو در ادامه پیرامون اینکه همه کاربران بدون واسطه و خود اقدام به خرید بازی های به اصطلاح Region Lock کنند توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

در استیم بخشی به نام Steam Store Country وجود دارد که شما پس از ورود به اکانت خود در سایت استیم و مراجعه به این لینک : 
https://store.steampowered.com/account قادر به مشاهده بخشی همچون تصویر زیر خواهید بود 
 


 

همانطور که در کادر مشخص شده در تصویر فوق مشخص است در صورتی که شما از کشوری به کشور دیگر مسافرت کنید می توانید با کلیک بر روی گزینه Update Store Country کشور و واحد پولی اکانت خود را تغییر دهید . به عنوان مثال در تصویر فوق کشور آمریکا و واحد پولی به صورت دلار مشخص شده حال اگر شما آن را به کشوری همچون هند یا روسیه تغییر دهید به ترتیب واحد پولی اکانت شما به روپیه یا روبل تغییر کرده و بازی هایی که از این پس از استیم خریداری کنید اصطلاحا Region Lock خوهند بود اما باتوجه به یک مشکل امنیتی که در این زمینه وجود دارد و البته خود استیم هم از آن اگاه است ! بدون اینکه به کشور هند یا روسیه یا هر کشور دیگری سفر کنید، با استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی (V-P-N) ، می توانید آی پی خود را به آن کشور دلخواه همچون هند یا روسیه تغییر دهید . برای این کار کافیست با کلیک بر روی گزینه Update Store Country کشور اکانت خود را تغییر داده و اقدام به خرید بازی ها برای اکانت خود به صورت Region Free کنید البته باید تاکید کرد که فقط خرید بازی از استیم برای اکانت خودتان به صورت Purchase for Myself نه به صورت Purchase as a Gift .

حال در این بخش سوالات متداولی وجود دارد که لازم است به آنها پاسخ دهیم :
 

1) آیا درحالت کلی انجام چنین کاری برای خرید ارزان تر بازی ها از استیم توصیه می شود ؟!
  • پاسخ : درحالت کلی خیر . همانطور که پیش تر اشاره کرده ایم این کار به نوعی نقض قوانین استیم بوده و به صورت کلی توصیه نمی شود اما زمانی که قرار است فردی با ورود به اکانت شخصی شما در استیم و با توجه به عدم آگاهی شما و به صورت واسطه و دریافت سود زیاد به این روش یک بازی را برای شما تهیه کند بهتر است خودتان از قابلیتی که درحال حاضر در استیم وجود دارد استفاده کنید چراکه اگر خودتان با این روش اقدام به خرید کنید نسبت به پرداخت پول به واسطه بهتر است ! . البته لازم است اشاره کنیم یکی از معایب این روش که طبق توضیحات ارائه شده در پایین صفحه این لینک : https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6627-QSNM-5276 که به عنوان Temporary Cooldowns مشخص شده درصورتی که شما در طول دو هفته اقدام به تغییر Store Region به صورت مکرر کنید قابلیت خرید بازی از سایت استیم در اکانت شما برای یک بازه زمانی نامشخص ( چند روز ، ماه یا سال ) مسدود خواهد شد که توجه به این مورد ضرروری به نظر می رسد !
 
2) اگر به طریقی کشور اکانت خود را به هند ، روسیه و ... تغییر دهم و واحد پولی اکانت من به واحد پولی این کشورها تغییر کند چطور می توانم اکانت خود را شارژ کرده و اقدام به خرید بازی کنم درحالی که من حساب بانکی در این کشور ها ندارم ؟!
  • پاسخ : با توجه به این که گیفت کارت های استیم یا به عبارت دیگر Steam Wallet Cards قابلیت فعال سازی به صورت Global را دارند شما نیازی به حساب بانکی در کشوری که Store Region اکانت خود را به آن ندارید نخواهید داشت و کافیست با گیفت کارت های استیم که در مقادیر مختلف در پرشین کی ما موجود است اکانت استیم خود را شارژ کرده و اقدام به خرید بازی های مدنظر خود کنید .

3) پیش تر اشاره کردید این روش معایب و مزایایی دارد ، معایب و مزایای این روش چیست ؟!
  • پاسخ : یکی از معایب این روش در بند 1 به صورت کامل اشاره شد . از دیگر معایت این روش ورود شخص واسط به اکانت شماست درحالی که هر اکانتی چه در استیم و چه اکانت شما دیگر شما در بستر اینترنت کاملا شخصی بوده و نباید امکان درسترسی آن را به افراد دیگر دهید چراکه ممکن است فرد واسط با استفاده از حساب بانکی یا گیفت کارت های نامعتبر اقدام به خرید بازی برای شما کند که این در صورت اگر استیم از این موضوع اطلاع پیدا کند تا 6 ماه پس از خرید امکان مسدود شدن کامل اکانت شما از سوی استیم وجود دارد !
  • تنها مزیت نسبی این روش درصورتی که توسط خود شما و بدون واسطه با استفاده از گیفت کارت های استیم اقدام به خرید کنید این است که امکان خرید برخی بازی ها به قیمت ارزان تر از قیمت دلاری بازی خواهد بود و همچنین در صورتی که پس از خرید متوجه شوید زبان بازی فقط روسی یا هندی بوده و با آی پی های این کشورها قابل اجراست می توانید از قابلیت Steam Refund برای درخواست حذف بازی از اکانت و برگشت وجه پرداختی به Wallet خود کنید که بازهم با توجه به توضیحات ارائه شده حتی اگر خود شما هم این روش را انجام دهید بابت یک سری اتفاقاتی که در آینده در صورت تغییر قوانین استیم ممکن است رخ دهد باید ریسک آن را بپذیرید !
در پایان باید اشاره کرد که این موضوع تنها برای شفاف سازی و اطلاع شما کاربران عزیز به خصوص کاربرانی که آشنایی زیادی با استیم ندارند مطرح شده چراکه ما هم می توانیم همچون این افراد واسط بدون اطلاع رسانی و سوء استفاده از عدم آگاهی برخی از کاربران ، بازی ها را با نصف قیمت نسخه Region Free آنها در سایت  یا کانال خود در شبکه های اجتماعی برای فروش قرار داده و پس از خرید بدون اطلاع قبلی به شما اعلام کنیم اطلاعات اکانت شخصی استیم خود را ارسال کنید تا بازی را برای شما از استیم خریداری و فعال شود !
ا توجه به توضیحات ارائه شده مجددا تاکید می کنیم که این روش معایب بیشتری نسبت به مزیت آن دارد اما بازم هم با این شرایط اگر قصد چنین کاری دارید خودتان این کار را انجام داده و با استفاده از گیفت کارت های استیم موجود در پرشین کی یا وب سایت های دیگر اکانت خود را شارژ و اقدام به خرید بازی ها طبق توضیحات ارائه شده کنید .

 

پ.ن : درصورت تغییراتی در قوانین استیم این مقاله بروزرسانی خواهد شد .
 

با تشکر